Ezoteric
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Déjà vu

3 participanți

In jos

Déjà vu Empty Déjà vu

Mesaj Scris de Lara Dum Feb 01, 2009 5:48 pm

Cred ca toata lumea a avut aceasta senzatie.In cartile de astrologie pe care le-am citit se explica acest fenomen prin faptul ca ne reintalnim cu persoane cunoscute in alte vieti,in locuri prin care am fost in alte vieti,pentru a indeplini un plan.Karma adica,buna sau rea.

"Déjà vu-ul reprezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă cu care ne întâlnim pentru prima dată. Dacă presupunem că experienţa provine de la un eveniment amintit, atunci déjà vu-ul probabil are loc pentru că experienţa originala nu a fost trăită în totalitate sau nu a fost memorată detaliat. În acest caz, se poate presupune că situaţia prezentă produce reamintirea de fragmente din trecutul cuiva. Experienţa poate părea ireală dacă memoria este atât de fragmentată încât nu se pot face legături clare între fragment şi alte amintiri.

Prin urmare sentimentul că am mai fost acolo cândva se datorează faptului că într-adevăr am mai fost. Am uitat doar cea mai mare parte din experienţa originală deoarece nu i-am acordat suficientă atenţie prima dată. Experienţa originală este posibil să fii avut loc doar cu câteva secunde sau minute mai devreme."

"Déjà vu," James E. Alcock. (1996). In Stein, G. (Ed.) Encyclopedia of the Paranormal (pp. 215-222). Buffalo, NY: Prometheus Books.
Lara
Lara
Administrator
Administrator

feminin
Taur Numarul mesajelor : 2076
Reputatie : 91
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

Déjà vu Empty Re: Déjà vu

Mesaj Scris de Kayura Vin Mai 22, 2009 12:09 pm

Eu am trait astfel de experiente.Ori am fost intr`un loc si mi se parea ata de cunoscut,ori am facut ceva care pare sa`l mai fi facut inca o data,dar nu in viata asta.Bunica mea vitrega mi`a spus ca acele lucruri ti s`au intamplat intr`o viata anterioara iar acum,o parte din ele sunt reamintite.
Alta data cineva mi`a spus ca mai exista o ''a doua'' persoana sau fiinta in tine care a mai facut acelasi lucru iar tie iti este tiparit in minte dar nu in totalitate.
Kayura
Kayura
Membru
Membru

feminin
Numarul mesajelor : 40
Reputatie : 3
Data de inscriere : 22/05/2009

Sus In jos

Déjà vu Empty Re: Déjà vu

Mesaj Scris de Angi Vin Mai 22, 2009 1:26 pm

Kayura a scris:Eu am trait astfel de experiente.Ori am fost intr`un loc si mi se parea ata de cunoscut,ori am facut ceva care pare sa`l mai fi facut inca o data,dar nu in viata asta.Bunica mea vitrega mi`a spus ca acele lucruri ti s`au intamplat intr`o viata anterioara iar acum,o parte din ele sunt reamintite.
Alta data cineva mi`a spus ca mai exista o ''a doua'' persoana sau fiinta in tine care a mai facut acelasi lucru iar tie iti este tiparit in minte dar nu in totalitate.

Ambele idei cred au aceeasi esenta... happy
Angi
Angi
Administrator
Administrator

feminin
Capricorn Numarul mesajelor : 1155
Varsta : 49
Location : Pe unde nu gandesti
Job/hobbies : Multe
Humor : Negru
Reputatie : 38
Data de inscriere : 22/11/2008

https://esoterism.forumgratuit.ro

Sus In jos

Déjà vu Empty Re: Déjà vu

Mesaj Scris de Kayura Vin Mai 22, 2009 1:32 pm

Exact asta am vrut sa subliniez.Amandoua persoanele mi`au spus acelasi lucru dar intr`un mod diferit.
Kayura
Kayura
Membru
Membru

feminin
Numarul mesajelor : 40
Reputatie : 3
Data de inscriere : 22/05/2009

Sus In jos

Déjà vu Empty Re: Déjà vu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum