Ezoteric
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A iubi sau a fi iubit?

5 participanți

In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de Lara Joi Feb 05, 2009 6:01 pm

Dupa mine ...cam ridica probleme.Unii se lasa iubiti,altii iubesc...In orice mod,nu conteaza daca pentru o zi sau o viata.

Problema mea ,de exemplu,este ca nu ma las iubita.Pare ciudat,si mie mi s-a parut cand mi s-a reprosat acest lucru.Nici nu as fi crezut pe atunci ca asta ar putea fi un defect.Acum mi-am cam schimbat parerea.
Voi ce spuneti?Cum va place :sa iubiti sau sa fiti iubiti?
Lara
Lara
Administrator
Administrator

feminin
Taur Numarul mesajelor : 2076
Reputatie : 91
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty Re: A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de Angi Sam Feb 14, 2009 2:25 pm

A iubi este insasi legea vietii, este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil.
Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna. Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra. A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina. Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti.
Multi imi spun: "L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii".Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta nimic in schimb niciodata, dar absolut niciodata? Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine.

A iubi sau a fi iubit? Scan0010
Angi
Angi
Administrator
Administrator

feminin
Capricorn Numarul mesajelor : 1155
Varsta : 49
Location : Pe unde nu gandesti
Job/hobbies : Multe
Humor : Negru
Reputatie : 38
Data de inscriere : 22/11/2008

https://esoterism.forumgratuit.ro

Sus In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty Re: A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de 4love Joi Feb 19, 2009 10:54 pm

Hm, foarte interesant subiectul. Ideal ar fi sa iubim si sa fim iubite in acelasi timp si daca se poate in mod egal insa reprocitatea pe care o dorim e de multe ori utopica , in cele mai multe cazuri unul dintre parteneri ofera mai mult , face mai multe compromisuri pe cand celalat doreste sa detina "suprematia" in relatie .
Poate ca intr-o relatie am fost iubite si nu am oferit iubire iar in alta relatie am iubit din tot sufletul dar nu ni s-a raspuns la fel; eu va doresc sa fiti iubite de persoana pe care o iubiti - este cel mai frumos lucru care se poate intampla in viata noastra iar cel mai important: atunci cand iubiti nu uitati sa si spuneti lucrul acesta deoarece viata este faruita din lucruri simple, naturale.A iubi sau a fi iubit? 1200071950zG2BTx
4love
4love
Membru
Membru

feminin
Berbec Numarul mesajelor : 17
Varsta : 39
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/02/2009

Sus In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty Re: A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de Lara Vin Feb 20, 2009 4:45 am

Ai dreptate,tanjim dupa ideal cu totii si ,din pacate,cred ca noi,femeile,suntem tentate sa daruim iubire,fara sa ne intrebam la inceput cel putin,cat primim in schimb.
Adevarul este ca nu ar trebui sa cantarim ceea ce se ofera si ceea ce se primeste.Si totusi,poate ca nu ar strica daca ne-am pune niste intrebari:
-Oare nu ofer atat de mult doar pentru ca sunt dependenta?
-Sunt indragostita de acel om sau de o proiectie a unei fantasme?
-Nu cumva mi-e teama de singuratate si ma agat de o amagire?
-E posibil sa fiu indragostita de...dragoste?

Stim face cu adevarat o diferenta intre proiectiile noastre si adevaratele sentimente?
Lara
Lara
Administrator
Administrator

feminin
Taur Numarul mesajelor : 2076
Reputatie : 91
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty Re: A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de Angi Dum Mai 10, 2009 10:21 am

Cand apare acea "mare iubire",care de obicei e prima si cea mai profunda, o persoana isi iubeste iubitul sau iubita. Insa,tot ce urmeaza dupa aceasta experienta,tot ceea ce iubeste este ideea de iubire.
Angi
Angi
Administrator
Administrator

feminin
Capricorn Numarul mesajelor : 1155
Varsta : 49
Location : Pe unde nu gandesti
Job/hobbies : Multe
Humor : Negru
Reputatie : 38
Data de inscriere : 22/11/2008

https://esoterism.forumgratuit.ro

Sus In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty Re: A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de girlnextdoor Mar Dec 22, 2009 10:11 pm

eu vrea sa iubesc si sa fiu iubita..dar din pacate nu putem avea intotdeauna chiar tot ce ne dorim..asa ca de cele mai multe ori noi iubim iar ei se satura de iubirea noastra..
girlnextdoor
girlnextdoor
Membru
Membru

feminin
Leu Numarul mesajelor : 43
Varsta : 32
Location : rm sarat
Job/hobbies : eleva
Humor : muuult
Reputatie : 3
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty Re: A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de fantezie Sam Mai 07, 2011 9:48 am

a iubi este raspunsul, iar iubirea inseamna implicare si detasare in acelasi timp,
fantezie
fantezie
Membru
Membru

feminin
Fecioara Numarul mesajelor : 7
Varsta : 64
Location : bucuresti
Humor : fara margini
Reputatie : 0
Data de inscriere : 03/05/2011

Sus In jos

A iubi sau a fi iubit? Empty Re: A iubi sau a fi iubit?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum